Loftové bývanie, alebo aj ako nebúrať hodnotné objekty na úkor masovej výstavby.
V Bratislave sa v posledných rokoch roztrhlo vrece s výstavbou. Tomuto úkazu padajú za obeť niektoré objekty, ktoré už stratili svoje pôvodné využitie. Nebolo by lepšie sa zamyslieť nad ich ďaľším využitím?
Za obete tohto trendu môžeme označiť najmä industriálne objekty ako napríklad pivovar Stein alebo Cvernovka. Objekty, ktorých história pripomínala rozkvet priemyslu na územií Slovenska. Taký Stein pôsobil od roku 1873 a patril k najväčším pivovarom v Hornom Uhorsku. Pýtam sa prečo je búranie takýchto objektov u nás považované za normálne? Prečo ikonická stavba hlavného mesta dopadne tak, že ju uzatvoria, následne vyrabujú vandali a následne je aj zbúraná?
Mohli by sme sa inšpirovať napríklad riešením v projekte Sky Park od legendárnej Zahy Hadid, kde pôvodná budova teplárne od architekta Jurkoviča našla svoje využitie v co-workingových priestoroch. Odceňujem to a privítal by som viac podobnej snahy o zachovanie podobných objektov, ktorých priestory majú pôvabnú a jedinečnú atmosféru.
Keďže podľa nadpisu Vám dochádza, že chcem riešiť aj oblasť bývania, dovoľte mi predstaviť ďaľší spôsob využitia industriálnej autenticity. Ide o tzv. lofty, alebo aj ateliérové bývanie, vytvorené modifikáciou nevyužitých priemyslených objektov.
Ide vlastne o veľkopriestorové jednotky určené na bývanie vo voľnom štýle s čo najstrohejším vertikálnym členením. Vyznačuje sa nezvyčajnou svetlou výškou, nie menej ako štyri metre. Interiér býva poväčšine zariadený na štýl arts & crafts, čo sa vyznačuje priznanými konštrukciami, neomietnutými múrmi a podobne. Poväčšine ich tvorí jednoliaty priestor, ktorý má voľne uloženú spálňu vo vrchnej časti, prístupnú najčastejšie kovovým schodiskom. Kuchyňa a obývacia izba sú spravidla nečlenené vertikálnymi konštrukciami a tvoria tak súvislú miestnosť.
Lofty v sebe spájajú kreatívne a priestranné bývanie s využitím industriálnych urbanistických prvkov. Loft je vďaka svojmu nezvyčajne flexibilnému rozloženiu a architektonickým výhodám ateliérom tak klasickým, ako aj ladným, sofistikovaným a uvoľneným. Otvorený priestor je expanzívny, elegantný a jednoznačne chladný, pričom práve táto vzdušnosť prináša so sebou najväčšiu výzvu a preto by som si dovolil tvrdiť, že to nie je bývanie pre každého.
Na druhú stranu sa tu však otvára možnosť pre nespútanú fantáziu každého jedinca, vďaka ktorej sú lofty tak výnimočným bývaním. Pretože je úplne na Vás, či ako dekoráciu použijete napríklad obraz alebo aj starú motorku, prípadne iný extravagantný prvok. Zamyslite sa a nechajte sa uniesť predstavami ako by asi vyzeral Váš loft.
Dobrá investícia
Investíciu do loftu by som nepovažoval za nevýhodnú. Vstupné financovanie si pravdepodobne vyžiada viac prostriedkov, ktoré sa pravdepodobne zúročia, no treba sa poponáhľať, pretože kvalitných industriálnych objektov ubúda. Tak poďte si po svoj loft!