Prvé vlastné bývanie? Zvážte si pre a proti

Po skončení vysokej školy mnohí ľudia zvažujú bytovú otázku. Bývate stále s rodičmi a premýšľate, že prišiel čas osamostatniť sa? Alebo vás už nebaví striedať podnájmy? Možno prišiel čas na kúpu niečoho vlastného. 

Zo všetkých strán počúvate, že by ste si mali kúpiť “jednoizbák”. Všeobecne panuje názor, že mladému človeku stačí, je lacnejší ako väčšie byty a single človek aj tak väčší priestor nepotrebuje. Všetky tieto faktory môžu vplývať na vaše rozhodovanie. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo je na nich pravdy.

Cena versus úžitková plocha
Možno ste sa teraz pousmiali. Menší byt predsa automaticky znamená nižšiu cenu. Na oko sa môže zdať, že jednoizbový byt je najlacnejším riešením. Pri prepočte ceny na obytnú plochu je však takáto kúpa v skutočnosti veľmi nevýhodná. Vzniká tu zaujímavý paradox: Ľudia, ktorí majú najmenej peňazí nakupujú najdrahšie metre štvorcové.

Čo vám je dnes akurát môže byť o pár rokov pritesné
Pre slobodného človeka sa zdá byť kúpa malého bytíku veľmi rozumná. Pri takejto investícií ale treba uvažovať do budúcna. Keď sa o pár rokov rozhodnete založiť si rodinu, prirodzene vznikne potreba nájsť si niečo. Hrôzostrašnú tortúru, ktorú ste už raz pri kúpe podstúpili budete musieť absolvovať znova. Táto bude ešte o bude o niečo horšia. Okrem hľadania nového hniezda naň budete musieť získať finančné zdroje, pravdepodone cez hypotekárny úver. Okrem toho budete musieť nájsť vhodného kupcu na váš “jednoizbák” a vyplatiť hypotekárny úver, ktorý ste si na neho vzali.

Pokiaľ vás tieto riadky nepresvedčili, pozrime sa spoločne na ďalšie parametre, ktoré pri kúpe vstupujú do hry a formujú reálnu cenu.

Dvakrát rátaj, raz kupuj

V prvom rade treba samozrejme zvážiť cenu za m2. Dajme tomu, že váš rozpočet na byt v Bratislave je 90 000 €. Keby ste sa obzreli aj po iných možnostiach, zistili by ste, že cena 2-izbových bytov je niekedy vyššia len o pár tisíc. “Lacná “ kúpa druhej izby vám ušetrí sťahovanie pri zakladaní malej rodiny. 

Dnes euro, zajtra dve
Pri rozhodovaní je dôležité zvážiť aj vývoj cien vo vybranej lokalite. Realitný trh stojí na prahu ďalšej krízy a ceny bytov sa pomaly, ale isto dostávajú na maximum. Banky rozdávajú úvery ako žetóny na kolotoče, tie sa však raz minú. Získať úver je stále ťažšie a vy sa kúpou nehnuteľnosti dostávate do stredu tejto premenlivej situácie. 

Vďaka úrokovým sadzbám na úrovni 1,7% a relatívne nízkym splátkam sú dnes hypotéky pomerne lacné. Výhodné podmienky tu ale o 7-10 rokov nebudú. (O fázach vývoja realitného trhu sa môžete dočítať v našom predošlom článku.) Nízky dopyt po hypotékach vytvorí na bankárov tlak na udržanie zisku a spôsobí nárast úrokových sadzieb o 3-4 %. 

Tento problém sa vás dotkne viac, než si možno myslíte. Pred sťahovaním do väčšieho budete musieť predať svoj “jednoizbák”. Jeho hodnota však medzitým v dôsledku úpadku cien spôsobeného realitnou krízou klesne minimálne o 10-20% pod trhovú cenu. Byt teda predáte pod cenu, splátka hypotéky narastie, no istina sa nebude znižovať tak rýchlo, ako by ste si predstavovali. Zistíte, že pri predaji musíte na vyplatenie úveru doložiť z vlastných úspor. Tieto fakty vás hádam dostali do obrazu. Kupovať malý byt dnes možno vyzerá ako dobrý nápad, ale v skutočnosti je to stávka na zlú kartu.

Skúste sa zamyslieť a na čas ostať v podnájme. Poradťe sa ohľadne investovania vašich úspor. Správny prístup k nim vám môže priniesť viac peňazí na kúpu väčšieho bytu.

Kúpa sa môže iba zdať lacnejšia než prenájom
Cena nového jednoizbového bytu v Bratislave (Dúbravka) je zhruba 75.000 EUR. Hovoríme tu o nezariadenom byte bez kuchyne. Povedzme teda, že zariadenie bytu (plus poplatky za úver, posudok, právnika, úschovňu peňazí atď.) bude stáť 10.000 - 12.000 EUR. Celková cena tým pádom narastie na 87.000 EUR. Pre jednoduchosť predpokladajme, že celú túto sumu zafinancujete hypotékou. Výška vašej splátky tak bude 322 EUR (ak rátame s úrokovou sadzbou 2% p.a. pri fixácii na 5 rokov). 

Pripočítajme platby za energie vo výške 100 EUR mesačne. Netreba tiež zabudnúť na poplatky za úver, poistenie, daň z nehnuteľností, fond opráv a náklady na pravidelnú údržbu. Povedzme priemerne ďaľších 100 EUR mesačne. Dohromady teda náklady na bývanie dosiahnu okolo 520 EUR mesačne. Zariadený 1 izbový byt sa dá prenajať (v Dúbravke) za zhruba 420 EUR vrátane enegií.

Ak sa chcete takémuto stresu vyhnúť, je rozumné prísť k nám do realitnej kancelárie BROTHERS a poraďte sa s odborníkmi v oblasti realít a financií. Pomôžeme vám získať váš a ušetrí vám starosti, čas a v neposlednom rade peniaze.